Irak lı Ali (Adana) ,   Men İrak Türkmenlerinden Ali,Aşik Gülabi den Kerbela bir yudum su adli eseri çalarmısıniz...          |           Hüseyin Şahin (Adana) ,   Anne Kalbi Taşıyan Annelerin Gününü Kutluyorum. Başarılar Diliyorum. Ali Asker' den Maviye Boya Eserini Dinlemek İsterim...          |           Efraim Özdemir (Adana) ,   Ozan Emekçi den Agla Kızılırmak agla adlı parça tüm arkadaşlara gelsin.....          |           Ali Rıza Çıkmaz (Manisa -Alaşehir) ,   Aşık Ali Cemal'den Bütün insanlarda arzumuz vardır adlı parçayı çalarmısınız....          |           Metin Diyar (Agrı -Dogubayazıt) ,   Musa Eroglu'ndan Yolun sonu görünüyor adlı turkuyü çalarmısınız...          |           Hilal Genc (İzmir) ,   Grup Yorumdan 1 Mayıs Marşını çalarmışsınız.....          |           Hayri Kamalak (Adana Yūregir) ,   Sebahat Akkiraz'dan Sen kūçūksūn õlemezsin,kefen giyemezsin.Tūm Genç kaybettiklerimizin anisina....          |           Agil özer (Adana) ,   Asik Mahsuni serif'ten iste gidiyorum cesmi siyahim adlı parayı calarmisiniz.....          |           uğur (ankara) ,   Musa Eroğlu'dan Bilen gelsin adlı parçayı çalarmısınız. Radyonuzu tesadüfen yeni farkettim.Yayınlarınız sanırım hep halk ve özgün müzik gibi... Tam bana göre,sanırım takipçiniz olacağım.......          |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 

Ozan Emekci Biyografi


1955 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Asıl adı Ali Haydar Levendiz’dir. İlk ve ortaokulu memleketinde okudu. Bağlamayı ilk kez babasından dinledi. Küçük yaşlardan itibaren yöresindeki âşıklardan âşıklık geleneği öğrendi. Dönemin politik koşulları nedeniyle meslek lisesinin 2. sınıfından ayrıldı.

Önceleri usta malı türküler çalıp söyleyen Emekçi, zamanla kendi şiirlerini türküleştirm
eye başladı. Eserlerinde özellikle Mahzuni, Meçhuli ve İhsani gibi aşıklardan etkilendi.

Daha sonra yine Mahzuni, Nesimi Çimen, İsmail İpek ve İhsani’yle çeşitli turnelere katılan Emekçi, özellikle politik türküleriyle tanındı. İlk kasetini 1973 yılında, ilk plağını ise 1975 yılında çıkardı. Yazdığı şiirlerde ve söylediği türkülerde işçi-köylü örgütlenmesini överek devrimci motifleri işlemesi nedeniyle o yıllarda kovuşturmaya uğradı ve tutuklandı. Bir süre cezaevinde kaldı.

1980 döneminde Almanya’ya sürgün edilen ve yurda girişi yasaklanan ozan, Kanada’dan Avustralya’ya kadar pek çok ülkede konserler verdi. Son yıllarda değişik konularda da türküler yazan Emekçi’nin eserleri birçok sanatçı ve grup tarafından seslendirildi. Halk müziğinin genç sesi "Kıvırcık Ali" de ölmeden önce hazırladığı son albümünde Ozan Emekçi’ye ait “Nerdesin” isimli türküye yer verdi.

Ozan Emekçi’nin şiirleri değişik ülkelerde, çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlandı.
Bugüne dek 20’nin üzerinde kaset ve 4 tane 45’lik plak çıkaran Ozan Emekçi, şiirlerinin bir bölümünü “Özgürlük Mahkumları” ve destan niteliğindeki “Feryad-ı İsyan” isimli kitaplarında topladı.

Halen Almanya’da yaşayan Ozan Emekçi, yaklaşık 27 yıl arasında sonra, en son geçtiğimiz yıl Türkiye’ye dönmüş ve katıldığı çeşitli etkinliklerde halkı selamlamıştır.

Ürettiği birbirinden güzel eserlerle en önemli ozanlarımız arasında yer alan Emekçi, ozanlık geleneğine katkılarını sürdürmekte ve yasağı nedeniyle devlet kontrolünde yılda bir kere de kısa süre için ülkeye dönebilmektedir.
 
 

          İlkgün Radyo : Tüm Hakları Saklıdır | All Rights Reserved | Copyright © 2020             DJ İstek Paneli Girişi